среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na plot i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na balustrady plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i bramę sztachetowa konstruuje się z skał różnorodnego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nietypowych kształtach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, iżby kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia Winylowe z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий