понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż często służą również za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety PCV sadzi się w słonecznych elementach, w których migiem wzrastają i mocno gęstnieją. Wiele powabu maja również takie żywe ploty, jakie prowadza przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego parkanu wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, często także bujnie rozkwitają, jednak wymagają także sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztacheta Winylowe z Szczekocin mogą być nadzwyczaj cienkie, chociaż trzeba je regularnie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий